KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Collage 15103052
nr 1510 3052
Alma Andersson
(1903-1989), Sverige
Collage, Fabrik. Signerad, daterad -78. Bildmått: 14x13 cm, yttermått inklusive ram: 26x26
Alma Andersson, svensk bildkonstnär född i Segerstad i Värmland 1903, död 1989 i Karlstad.
Utrop:
300 kr
måndag 12 december 2022
kl 19:59:54
12 dec
Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Alma Andersson
Läs mer om Alma Andersson